Jesteśmy tam, gdzie powstają nowoczesne technologie

Pasjonują nas rynki, które rozwijają się najszybciej

Aktualności  |  Najnowsze transakcje

Bio Planet ma 1,8 mln zł z emisji akcji

 |  capone

Lider rynku produktów ekologicznych w Polsce zakończył prywatną ofertę swoich walorów. Na przełomie roku złoży wniosek do GPW o wyznaczenie pierwszego dnia notowań na NewConnect.

– Uplasowanie nowej emisji i pozyskane grono akcjonariuszy to bez wątpienia ogromny sukces, który pokazuje, że inwestorzy giełdowi widzą rosnące zainteresowanie produktami ekologicznymi oraz obdarzyli nas zaufaniem. Środki, które pozyskaliśmy, przeznaczymy na budowę specjalistycznego centrum logistycznego o powierzchni 8,8 tys. m kw, dzięki któremu będziemy mogli odpowiedzieć na stale rosnące zapotrzebowanie na nasze produkty i urzeczywistnić plan prognoz przychodów – komentuje Sylwester Strużyna, prezes Bio Planet. – Przyczyni się to do wzrostu rentowności spółki, zwiększając tym samym wartość Bio Planet dla akcjonariuszy. Inwestycja dzięki zastosowaniu nowych technologii pozwoli nam poszerzyć ilość produktów dostępnych w portfolio, a także spowoduje dużo wyższą elastyczność cenową naszej oferty – dodaje.

Początkowo Bio Planet chciał pozyskać z emisji 300 tys. akcji serii C 2,7 mln zł. Ostatecznie zdecydował się jednak obniżyć cenę do 6 zł za walor, ponieważ – jak tłumaczy – ma zapewnione wystarczające finansowanie bankowe swojej inwestycji. Jej łączna wartość szacowana jest na 16,9 mln zł.

Firma Bio Planet działa na rynku produktów ekologicznych od blisko 10 lat. Logo marki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w sektorze produktów ekologicznych w Polsce. Certyfikowana żywność, dostarczana do sklepów detalicznych pod marką Bio Planet, zwiększyła swoją popularność wśród konsumentów, poprzez rosnącą sprzedaż z 0,2 mln paczek w 2008 r. do 2,5 mln opakowań w 2013 roku.

Na koniec września 2014 r. przychody Bio Planet wyniosły 45 mln zł, w porównaniu do 29,7 mln zł za ten sam okres poprzedniego roku. Spółka prawie dwukrotnie zwiększyła zysk netto: z 0,53 mln zł w roku 2013, do 1,03 mln zł w bieżącym roku.

– Wzrost przychodów o 52 proc. oraz wzrost zysków o 95 proc. jest dla na niezwykle istotny, zwłaszcza w ujęciu dalszych planów spółki. W ostatnim okresie poszerzyliśmy swoją ofertę o ponad 450 nowych produktów, co pozwoliło znacząco podnieść jej atrakcyjność oraz przyczyniło się do pozyskania nowych odbiorców – mówi szef Bio Planet.

Anna Domeredzka z zarządu Capital One Advisers, doradcy finansowego Bio Planet podkreśla, że inwestorzy dostrzegli wysoki potencjał sektora produktów ekologicznych w Polsce.

– Bio Planet jest bez wątpienia niezwykle konsekwentnie i fachowo zarządzaną spółką, która w idealnym momencie wypełniła powiększającą się szybko niszę rynkową. Dzięki temu, oraz dogłębnej znajomości swojej branży, Bio Planet w znacznym stopniu przyczyniła się do wykrystalizowania obecnej formy rynku produktów ekologicznych w naszym kraju i będzie nadal jego liderem – mówi Anna Domeredzka.

Wartość polskiego rynku handlu detalicznego produktami rolnictwa ekologicznego szacuje się obecnie na ok. 650 mln zł rocznie. To 0,3 proc. całego polskiego handlu detalicznego produktami spożywczymi. Udział Bio Planet S.A. w rynku żywności ekologicznej w 2014 roku liczonym w cenach hurtowych szacuje się na około 13,4 proc.

Niespełna 47 proc. akcji spółki mają dziś wraz ze swoimi rodzinami Sylwester Strużyna oraz jej wiceprezes Grzegorz Mulik. Nieco ponad 25 proc. walorów należy do spółki Organic Farma Zdrowia, największej sieci sklepów ze zdrową żywnością w Polsce notowanej na NewConnect.

Źródło: PARKIET

arrow Wstecz

CAPITAL ONE ADVISERS W LICZBACH

SFINALIZOWANE
TRANSAKCJE

82

ŁĄCZNA WARTOŚĆ
TRANSAKCJI

2,65

MLD PLN

SPÓŁKI WPROWADZONE
NA RYNEK PUBLICZNY

34

NASZE
DOŚWIADCZENIE

21

LAT

UPRAWNIENIA I PARTNERSTWA

Pandea Global M&A

Firma Partnerska GPW
dla MSP

Autoryzowany
Doradca NewConnect

Autoryzowany
Doradca Catalyst

Polskie Stowarzyszenie
Inwestorów Kapitałowych

arrow Zobacz więcej