Jesteśmy tam, gdzie powstają nowoczesne technologie

Pasjonują nas rynki, które rozwijają się najszybciej

Aktualności  |  Doniesienia ze świata biznesu

Historyczna perspektywa na fale fuzji i przejęć (M&A)

 |  capone

Zachwycającym aspektem globalnego krajobrazu biznesowego jest cykliczny charakter działalności fuzji i przejęć (M&A). Jeśli spojrzymy wstecz na ostatnie stulecie, zauważymy wyraźne „fale” M&A, z których każda charakteryzowała się swoimi unikalnymi czynnikami napędowymi i rezultatami, odzwierciedlającymi szerszy kontekst społeczno-gospodarczy ich odpowiednich epok.

Od początkowej fali na początku XX wieku, skupionej na tworzeniu monopolów, po najnowszą, koncentrującą się na technologii i transformacji cyfrowej, te fale M&A można szeroko sklasyfikować według następujących okresów:

Pierwsza fala (1897-1904): Ten okres był geograficznie określony przez poziome fuzje mające na celu tworzenie monopolów i oligopoli w następstwie rewolucji przemysłowej.

Druga fala (1925-1929): Ta fala była napędzana dobrobytem na giełdzie papierów wartościowych i charakteryzowała się bardziej pionowymi fuzjami, mającymi na celu kontrolę całych łańcuchów dostaw.

Trzecia fala (1965-1969): Znana jako fala konglomeratów, firmy dywersyfikowały swoje portfolio biznesowe, napędzane dynamiczną powojenną gospodarką.

Czwarta fala (1984-1989): Okres charakteryzujący się wrogimi przejęciami, wykupami na kredyt i wzrostem tzw. „śmieciowych” obligacji.

Piąta fala (1992-2000): Charakteryzowała się globalną ekspansją, deregulacją oraz wzrostem internetu. Była okresem, w którym występowały transgraniczne fuzje i przejęcia skupiające się na technologii.

Szósta fala (2001-2008): Prywatny kapitał odegrał wówczas dużą rolę, a także miało miejsce gwałtowne zwiększenie liczby mega-transakcji i transgranicznych fuzji i przejęć, jednak kryzys finansowy przerwał tę aktywność.

Siódma fala (2010-obecnie): Charakteryzuje się strategicznymi umowami w konsolidujących się branżach oraz koncentracją na technologii i cyfrowych możliwościach. Ta fala nadal kształtuje globalny krajobraz korporacyjny.

Każda z tych fal stanowi reakcję na panujące warunki gospodarcze, zmiany regulacyjne, postęp technologiczny i scenariusze geopolityczne. Zrozumienie czynników napędzających te fale może dostarczyć cennych wskazówek na temat ewolucji i adaptacji przedsiębiorstw w ciągu czasu.

Patrząc w przyszłość, musimy zadać sobie pytanie – Co będzie napędzać kolejną falę aktywności M&A? Czy będą to zmiany klimatyczne i zrównoważony rozwój, dalszy wzrost sztucznej inteligencji i technologii cyfrowych, czy może zmiana globalnej potęgi gospodarczej?

arrow Wstecz

CAPITAL ONE ADVISERS W LICZBACH

SFINALIZOWANE
TRANSAKCJE

82

ŁĄCZNA WARTOŚĆ
TRANSAKCJI

2,65

MLD PLN

SPÓŁKI WPROWADZONE
NA RYNEK PUBLICZNY

34

NASZE
DOŚWIADCZENIE

21

LAT

UPRAWNIENIA I PARTNERSTWA

Pandea Global M&A

Firma Partnerska GPW
dla MSP

Autoryzowany
Doradca NewConnect

Autoryzowany
Doradca Catalyst

Polskie Stowarzyszenie
Inwestorów Kapitałowych

arrow Zobacz więcej